למה סבא? סיום סדנאות הנגריה של סבא העבודות שלנו מאמרים צור קשר

משקלים מקצועיים לתחומי התעשייה

משקל הוא חלק די משמעותי בחיינו – כבר ברגע היוולדו נשקל התינוק ומשקלו נרשם במסמכים רפואיים שונים. עם השנים, חלקים מאיתנו נמצאים בניסיונות לשנות את משקל הגוף (אם להוריד ממנו או להוסיף לו), שוקלים דברי מזון וחומרים אחרים – ועוד הרבה מעבר.

המילה "מאזניים" הגיעה מהמשקל הקלאסי והמסורתי – אשר עסק ביצירת איזון: אובייקט במשקל בלתי יודע הונח על צד אחד של המאזניים, בעוד שבצד השני הונחו משקולות בעלות כובד ידוע (שנע בין גרמים בודדים ועד לקילוגרמים רבים); כאשר מגיעים למצב של שיווי משקל – איזון – ניתן ולומר כי משקל המשקולות שווה למשקל הפריט עם המשקל הבלתי ידוע וניתן לקבוע כך את משקלו. במשקלים המקצועיים ביותר של זמנו, היה מחוג על סקאלה שהצביע על ערך המדידה.

בימי מצריים העתיקה, היה המשקל מיוצר מעצמות חיות או מברונזה. בעת העתיקה, כאשר לא התקיימו משקולות עם ערך משקל מדויק להשוואה ולשקילה על מאזניים, נעשה שימוש בחומרים טבעיים עם משקל טבעי, כדוגמת חיטה; בהודו, למשל, השתמשו בזרעי חרדל כדי לאזן שקילה של זהב.

משקל קפיצי הינו בדרך כלל גוש של מתכת שבקצהו מחובר וו שעליו תולים את החפץ הנשקל, לדוגמא – משקל קפיצי נייד ששימש לעתים קרובות לשקילה של דגים בסירה במהלך הרפתקת דיג. משקלים נייחים שימשו בדוכנים קטנים בשווקים.

משקלים נפוצים בשלל תחומים – עבור שקילת מזון בחנויות או בשווקים, מדידת משקל אדם במרפאות או מכוני כושר וגם משקלים לתעשייה!

משקלים – עבור הדיוק שבשקילה

מאז ומעולם האדם הזדקק לעבודות שקילה בתחומי חיים שונים – כגון רפואה, מסחר, מדע ועוד הרבה – זאת כדי שיתאפשר לו להתמצא בסוגי המשקלים השונים ולדעת כיצד להתנהל בהתאם למדידות שונות של חפצים, חומרים ומוצרים שונים. בעוד שבימי העבר היה נהוג להיעזר במאזני שקילה שלא ידעו לספק תוצאת שקילה מדויקת – רק אומדן כללי – התפתחו עם השנים סוגים שונים של משקלים, כדוגמת משקלי כיול, משקלים דיגיטליים, משקל כיס ואף משקל דיגיטלי למטבח, המיועד לשקילת מזון, תבלינים ועוד – ומאפשר בישול מתאים, אחראי ומדויק יותר. כל אחד מסוגי המשקל שהוזכרו כאן מיועד להעניק את הדיוק המרבי האפשרי, כמו גם יחס מבוסס כלפי האובייקט הנשקל.

על ההבדל בין סוגי משקל שונים

משקלים נבדלים זה מזה בדרכים מסוימות – הן באובייקטים הנשקלים, הן מבחינת הגבלה על המשקל בכל שקילה, נוחות שימוש ואופן השימוש – שכן כולנו חייבים להסכים כי שקילת פירורי זהב שונה משקילה של אבקות שונות וכו' – ועל כן יש להתאים את מכשיר השקילה למושא הנשקל.

עוד על סוגי משקלים

קיימים סוגים שונים של משקלים – ולא מעט מהם. כאשר מתאימים את מכשיר השקילה לאובייקט הנשקל, עולה הסיכוי לקהל את התוצאה האיכותית ביותר – וכך אין צורך לעסוק במשחקי ניחוש מיותרים, שעשויים להוביל לטעויות משמעותיות.