למה סבא? סיום סדנאות הנגריה של סבא העבודות שלנו מאמרים צור קשר

למה דווקא ריהוט מעץ מלא?

העץ הוא אחד מחומרי הגלם העתיקים ביותר בעולם. מאז שחר ההיסטוריה, הרבה לפני המהפכות התעשייתיות והפיתוחים הטכנולוגיים מרחיקי הלכת של השנים האחרונות, העץ היה בסיסם של רוב הכלים ששימשו את האדם – ולמרבה השמחה גם היום, בעידן הפלסטיק ועיבוד המתכות, עדיין עץ הוא אחד מן החומרים האהובים ביותר על האדם, בעיקר כשזה נוגע לריהוט.

מאפייני העץ כחומר גלם לריהוט

יש סוגים רבים של עצים המשמשים ליצירת רהיטים, ולכל אחד תכונות שונות המשפיעות על צבעו, צורתו ועמידותו של הרהיט הסופי. כך למשל עצי אורן יתאימו לבניית ריהוט המתאים למרפסות ופרגולות, עמידותם של עצי טיק אידיאלית ליצירת ריהוט עץ שיימצא בסביבה לחה כמו בחדר האמבטיה, ועץ מהגוני נחשב לאחד מן היוקרתיים שבעצים ולכן נהוג לייצר ממנו ריהוט משרדי המתאים למשרדי עורכי דין וכדומה.

בנוסף למגוון הרחב של סוגי עץ המשמשים לבניית ריהוט, יש גם מגוון שיטות עיבוד הנבדלות ביניהן במחיר ובאיכות של המוצר הסופי. ביניהן ניתן למנות את העץ המלא, החזק והעמיד ביותר מבין כל שיטות העיבוד, שאינו כולל שאריות עץ ונסורת, דבקים, פלסטיק או חומרים אחרים – אלא אך ורק עץ.

יתרונותיו של העץ המלא

היתרון הבולט ביותר של עץ מלא על פני סוגי עץ אחרים הוא היותו עמיד לאורך זמן. ריהוט משרדי או ביתי, בשימוש יומיומי סביר ואפילו ברמה מסוימת של אינטנסיביות, לא יישחק בקלות כשהוא בנוי מעץ מלא, משום שמדובר בצורה הטהורה והחזקה ביותר של עץ. כל שיטת עיבוד אחרת מערבת עץ עם חומרים אחרים, ולכן היא בהגדרה חזקה פחות מעץ מלא. יתרון אחר של ריהוט מעץ מלא הוא העובדה שקשה מאוד למצוא שני רהיטי עץ מלא זהים. ממש כפי שכל עץ שונה מרעהו, כך הריהוט העשוי מעץ מלא הוא מיוחד במינו, בין אם בצבעו, במרקמו, בנראות העץ ממנו בנוי הרהיט וכו'.

עץ מלא נחשב גם ידידותי לסביבה באופן יחסי לחומרי גלם אחרים מהם מיוצרים רהיטים, הפולטים חומר שנקרא פורמלדהיד. חומר זה נמצא לעיתים ברהיטי עץ שאינו מלא (כמו סיבית או עץ סנדוויץ'), ועלותו הנמוכה גורמת ליצרן לדרוש בעבור הריהוט מחיר נמוך יותר. מאידך, מחקרים מעידים כי זהו חומר רעיל. במילים אחרות, ריהוט עץ מלא אמנם מעט יותר יקר, אולם הוא פחות רעיל ויותר בריא.

בנוסף, בעידן של תיעוש ואוטומציה, בשנים האחרונות ניכרת חזרה לשורשים הטבעיים, לאדמה, לטבע. עץ הוא חומר גלם שהיה כאן מאז ומעולם, הוא מסמל ראשוניות, כפריות, חום ותמימות של פעם. אין פלא שהוא זוכה כיום לעדנה הן בתחום הריהוט והן בתחומים אחרים, מבנייה ועד כלי אוכל.

לסיכום הדברים...

עץ הוא אחד מחומרי הגלם הפופולריים ביותר לייצור ריהוט, ובין כל שיטות העיבוד אין שני לעץ המלא מבחינת יתרונות של עמידות, ידידותיות לסביבה וסימבוליות של חום וטבע. אם בכוונתכם להתחדש ברהיטים, אין ספק שעץ הוא הבחירה האידיאלית.