למה סבא? סיום סדנאות הנגריה של סבא העבודות שלנו מאמרים צור קשר

בניית סוכה מעץ

חג סוכות הגיע ואיתו הזמן להרכיב את הסוכה.

סוכה מעץ היא אחת מן האופציות העומדות בפנינו כאשר אנו בוחנים את כלל האופציות הקיימות בשוק.

הרכבתה פשוטה כאשר קונים את הפריטים הנכונים, או במידה ואתם הנדימנים תוכלו להרכיב עבורכם אתגר חדש.

 

הכלל הראשון והחשוב ביותר בבניית סוכה מעץ היא שמירה על הביטחון.

אם אתם גרים בדירה, יש להניח שתבנו את הסוכה שלכם במרפסת הדירה.

כאשר בונים סוכה על מרפסת, חשוב שכל החלקים שלה יהיו מעוגנים כהלכה למעקות מותקנים כך שדפנות הסוכה יהיו מחוברים בצורה הדוקה למעקות מתכת.

רצוי מאוד שהדופן של הסוכה תהיה עשויה מלוחות עץ, כדי להקטין את הסיכון בנפילה מהמרפסת.

זכרו שילדים לא בהכרח מבינים שקיר הסוכה הוא בעצם לא קיר, אלא משהו מאוד ארעי וקל שמאחוריו אין שום דבר מלבד נפילה. לכן הסבירו להם שאין להישען על קיר הסוכה, בנו את הסוכה באופן כזה שלא נוח לעשות זאת.

 

הקמת סוכה – דפנות עץ או קורות ועמודים

רובנו קונים היום את מה שנקרא "סוכה לנצח": מתקן מתכת עשוי צינורות, שעליו מותחים בדים המשמשים בתור דפנות.

מצד שני, אם אתם בעניין של בניית סוכה מעץ, עומדות בפניכם שתי אפשרויות:

 

דפנות עץ: תוכלו לפנות לנגר, שיכין לכם מספר פלטות של עץ שמהן תכינו את קירות המבנה. מדובר יהיה במסגרות עץ, שבתוכו יתקין הנגר לוחות עץ קל – דיקט או סנדוויץ' דק. שולי המסגרת יעניקו למבנה את החוזק הדרוש, כך שהוא יעמוד, ויוכל גם לשאת את הסכך.

 

עמודים וקורות: בסוכה כזו הדפנות יהיו דפנות מבד, כמו "סוכה לנצח" עשויה מצינורות מתכת, רק שהנגר יכין עבורכם סט של חמישה עמודים ושמונה קורות מעץ, שישמש אתכם בכל שנה. את העמודים תנעצו בקרקע בגינה עמוד אחד בכל פינה של הסוכה ועוד עמוד באחד הצדדים, ליצירת הפתח. כל זוג עמודים תחברו בשתי קורות – אחת באמצע גובה העמוד ושנייה בחלקו העליון, וכך תיצרו למעשה את דפנות המבנה. עטפו כל דופן בסדין או בד, ובין קורות הגג הניחו קרשים יחסית קלים, עליהם תניחו את סכך הסוכה.

 

סכך - על מנת שתעברו את החג בראש שקט ושמחה גדולה לכן אנו מציעים בחירה בין מגוון סככים בגדלים שונים, העשויים מחומרים מגוונים, אך כולם כאחד עומדים בכל סימני הכשרות , כולל למהדרין שבמהדרין. כך אתם יכולים לבחור את הסכך הנכון בשבילכם על פי גודל הסוכה, התקציב וכמובן העיצוב.

 

מהו סכך כשר? 

ההלכה אינה מפרטת חומרי גלם ספציפיים מהם יש להתקין סכך כשר, אך ישנם שלושה תנאים מחייבים אשר מגבילים את סוגי החומרים בהם ניתן להשתמש כמו גם הדרך בה אפשר לחבר אותם לסכך.

 

תנאים אלו הם:

א) שחומר הגלם יהיה ממין צומח – הסכך חייב להיות מורכב מדבר אשר גדל באדמה, אך ישנם חומרי גלם כגון ברזל או פלסטיק אשר גם הם מקורם באדמה אך הם לא צומחים, ולכן אסור לעשות מהם סכך. כך גם עם עור של חיות, גם אם ניתן לטעון כי החיות ניזונות מצמחים ולכן גם העור שלהן בסופו של דבר גדל מהאדמה. את הסכך יש להקריב רק מצמחים.

 

ב) שהסכך יהיה מנותק ממקור גידולו – אם חשבתם לבנות את הסוכה בחצר מתחת לעץ, או אולי להפוך מבנה קיים שעליו מטפס שיח לסוכה, עצרו! זוהי אינה סוכה כשרה. חובה להפריד את הענפים, העלים, או הקנים מהם אותם רוצים להרכיב את הסכך כך שלא יהיה חיבור ביניהם ובין האדמה.

 

ג) שחומר הגלם לא יעבור עיבוד, מה שיגרום לכך שהוא יוכל לקבל טומאה – סכך הסוכה חייב להיות טהור. בהכללה, כל דבר הנמצא בצורתו הטבעית אינה טמא, ונכון כי פעולת עיבוד העץ אינה הופכת לבטא בהכרח, אך היא מאפשרת שיקבל טומאה מהרגע שהוא כבר אינו במצבו הטבעי. לכן על מנת להבטיח שהסכך יהיה טהור יש להשאירו במצב בו אינו יכול לקבל טומאה, כלומר מצבו הטבעי כשהוא אינו מעובד.

תוכלו למצוא 4 סוגי סוככים: סכך איתן עמיד במיוחד, סכך קני-סוף, סכך קנים דק סכך רפיה. כולם מגיעים במגוון גדלים כך שיתאימו לכל אחד מדגמי הסוכות עשויים מחומרי גלם טבעיים אשר לא עברו עיבוד על מנת להבטיח שיעמדו בתנאי הכשרות. אך בנוסף להיותם כשרים, הסוככים צריכים לעמוד בתווי תקן ייחודיים המבטיחים עמידות לאורך זמן שכן כל מרכיבי הסוכות שלנו בנויים לעמוד בהרכבה ופירוק חוזרת לשנים ארוכות של הנאה ושמחה.